Lek. Paweł Szemla – rezydent urologii

Centrum Medyczne NMED, ul. Jeleniogórska 37C, 59-540 Świerzawa

Urolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się diagnozowaniem oraz leczeniem wszystkich chorób związanych z układem moczowo-płciowym. Wizyta u urologa może się dla niektórych wiązać z dużym dyskomfortem i zdenerwowaniem.

Niepewność i stres bardzo często są powodowane tym, że problemy urologiczne uchodzą za jedne z bardziej wstydliwych przypadłości. Lęk przed badaniem, brak znajomości terminologii medycznej oraz zakłopotanie zniechęcają wielu pacjentów przed wizytą u specjalisty.

Należy jednak wiedzieć, że najczęściej to właśnie wyniki uzyskane w ramach przeprowadzonych u urologa badań stanowią podstawę dla wdrożenia odpowiedniego sposobu leczenia. Takie choroby jak nietrzymanie moczu czy inne, związane z układem moczowym, są możliwe do wyleczenia – należy jedynie uzyskać skierowanie lub skorzystać z oferty wykwalifikowanego personelu dobrego centrum medycznego.

Zgłaszając się do urologa, poziom stresu może zmniejszyć odpowiednie przygotowanie się. Należy zabrać ze sobą:

  • wyniki badań krwi, moczu, USG i prześwietleń
  • spisane na kartce wszystkie objawy choroby, z powodu której wizyta ma miejsce
  • spis leków przyjmowanych obecnie i w niedawnej przeszłości

Szczególnie istotną kwestią pozostaje wybór odpowiedniego lekarza. Zgłoszenie się do pierwszego lepszego urologa w mieście z pewnością nie poprawi poczucia komfortu i pewności tak bardzo, jak wizyta u zweryfikowanego wcześnie, cieszącego się nieposzlakowaną opinią specjalisty.