lek. Henryk Mazurek – specjalista, ginekolog, położnik.

W trakcie konsultacji lekarz może dodatkowo wykonać USG transwaginalne oraz usg ginekologiczne przez powłoki brzuszne. Możliwa jest także do wykonania cytologia, cytologia płynna lub pobieranie wymazów.

Centrum Medyczne NMED, ul. Jeleniogórska 37C, 59-540 Świerzawa

Na raka szyjki macicy umiera w Polsce średnio pięć kobiet dziennie. Pomimo tego, że jest to nowotwór złośliwy, wcześnie wykryty jest całkowicie uleczalny. Jednak aby chorobę wykryć należy poddawać się regularnym badaniom profilaktycznym, które uchronią również przed rozwojem nadżerki szyjki macicy, torbielami i nowotworem jajników, endometriozy czy mięśniaków.

Ginekologia jest działem medycyny, który zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Jest ściśle związana z położnictwem. Badania wykonywane w gabinecie ginekologicznym są w większości bezbolesne. Należą do nich:

  • palpacyjne badanie brzuszne,
  • dwuręczne badanie wewnętrzne,
  • badanie tarczycy szyjki macicy,
  • USG brzucha i USG dopochwowe,
  • cytologia,
  • badanie piersi i mammografia.

Przy pierwszej wizycie lekarz przeprowadza dokładny wywiad medyczny dotyczący historii chorób układu płciowego w rodzinie, współżycia, miesiączkowania itp. Następnie przystępuje do wykonania badań. Na ich podstawie lekarz jest w stanie odpowiednio zdiagnozować chorobę i zalecić skuteczne leczenie. Choroby układu rodnego są w większości całkowicie wyleczalne, o ile są wcześnie wykryte. Ginekolog zajmuje się również zaburzeniami miesiączkowania, antykoncepcją, niepłodnością oraz prowadzeniem ciąży. Na pierwszą wizytę u ginekologa należy umówić się z dniem skończenia 16 roku życia lub gdy rozpocznie się współżycie.